AKADEMIA RODZICA:

“Dorastać z Nastolatkiem”

edycja 2023/2024

 

Wierzymy, że dorastanie dzieci i związane z nim wyzwania to szansa rozwojowa dla nas rodziców. Rozwój i osobista przemiana potrzebują czasu, aby nie tylko zbudować świadomość i zrozumienie tego, co się dzieje, ale też wypracować nowe zasoby wewnętrzne, umiejętności i strategie radzenia sobie.

Zapraszamy do 5 miesięcznego programu rozwojowego, w którym będziemy towarzyszyć sobie w tej drodze, wspierając się i rozwijając nowe ścieżki nerwowe w mózgu odpowiadające za nowe, bardziej służące relacjom reakcje, budować nowe kompetencje rodzicielskie oraz przesuwać się w stronę bezpiecznej więzi. 

Metodologia warsztatów

W trakcie warsztatów opieramy się na założeniach NVC Marshalla B. Rosenberga oraz Resonant Healing i Resonant Language wg Sarah Peyton. Korzystamy też z koncepcji pracy Daniela J. Siegela, teorii stylów przywiązania Johna Bowlby oraz z nauk Jespera Juula. Łączymy to, co sprawdziłyśmy w swoim rodzicielstwie i dzielimy się wiedzą, aby pomóc rodzicom lepiej zrozumieć siebie i swoje dorastające dzieci. Chcemy pomóc w znalezieniu sposobu na świadome budowanie długodystansowej i bliskiej relacji z nastolatkami. 

Prowadzące warsztaty:

Warsztaty prowadzą Aneta Stępień-Proszewska i Joanna Berendt

– matki nastolatków, coacherki z wieloletnim doświadczeniem, trenerki kompetencji interpersonalnych i rodzicielskich, autorki bloga „Dorastać z nastolatkiem”, od lat pracujące w oparciu o Porozumienie Bez Przemocy i Resonant Healing z dziećmi, nauczycielami, rodzicami oraz liderkami i liderami.

Warsztaty prowadzą Aneta Stępień-Proszewska i Joanna Berendt

– matki nastolatków, coacherki z wieloletnim doświadczeniem, trenerki kompetencji interpersonalnych i rodzicielskich, autorki bloga „Dorastać z nastolatkiem”, od lat pracujące w oparciu o Porozumienie Bez Przemocy i Resonant Healing z dziećmi, nauczycielami, rodzicami oraz liderkami i liderami.

Tematyka warsztatów:

Ten czas, kiedy jako matki i ojcowie towarzyszymy naszym dzieciom w rozkwitaniu, poznawaniu siebie, odkrywaniu swojej tożsamości oraz przygotowywaniu się do dorosłego życia jest niezwykły. Bywa trudny oraz wzruszający i drugi raz się nie zdarzy. Staramy się wspierać nasze dzieci w dorastaniu i usamodzielnianiu się po to, by w przyszłości były świadomymi siebie, szczęśliwymi i spełnionymi ludźmi. Wiele z nas pragnie, by w dorosłości umiały także budować relacje w oparciu o dialog, empatię i współpracę. 

 

Gdy nasze córki i nasi synowie dorastają, my też się zmieniamy. Dzień po dniu uczymy się, jak budować z nimi partnerską relację. Niejednokrotnie nasze serca przepełnia tęsknota za kontaktem, bliskością i łatwością w relacji z nimi, a także strach o ich bezpieczeństwo, niepewność czy sobie poradzą, a niekiedy i bezsilność w obliczu szokujących nas zachowań. To wszystko składa się na stopniowe wyodrębnianie się dziecka od rodziców – a co za tym idzie – także odsuwanie się od nich po to, aby móc w pełni ukształtować swoje “ja”. Dla rodziców proces ten stanowi moment, w którym warto poszukać odpowiedzi, jak nadal być w kontakcie z nastolatkiem i zapewnić mu/jej odpowiednie dla niego/niej na ten moment wsparcie  

 

W rodzicach mogą pojawić pytania oraz wątpliwości takie jak:  

u

Co się z nią/nim stało? Dlaczego jest nam tak trudno w sytuacjach, które jeszcze niedawno były bezproblemowe? 

u

Jak on_ może mnie tak traktować?

u

Jak do niej/niego dotrzeć?

u

Jak to możliwe, że to zrobił_?

u

Jak wytrzymać i nie oszaleć?

Ten burzliwy czas wywraca nasze  dotychczasowe relacje do góry nogami. Jest to etap zmian dla dorastających dzieci, ale i dla ich rodziców. Dorastanie dzieci otwiera przestrzeń nie tylko dla zmiany w naszej relacji z dzieckiem, ale też do naszego własnego rozwoju. 

 

Na warsztatach będziemy szukać odpowiedzi na następujące pytania: 

9

Co i dlaczego się zmieniło wraz z wejściem dziecka w dojrzewanie?

9

Czym jest okres dorastania, z jakich etapów się składa i jaką rodzice odgrywają w nim rolę?

9

Jak pomóc sobie, by spokojniej przejść przez czas dorastania dziecka, samemu przy okazji wzrastając?

9

Jak słuchać – nieraz trudnych – komunikatów nastolatków i czytać trudne zachowania, by dostrzec pod nimi potrzeby i zrozumieć, co się w dziecku dzieje?

9

Jak mówić o tym, co dla nas ważne, by zwiększać szansę, na to, aby dziecko nas usłyszało?

9

Jak się dogadać? Jak wypracować porozumienie, w którym zarówno my i oni będziemy wzięci pod uwagę?

9

Jak budować w rodzinie przestrzeń akceptacji i wzajemnego zrozumienia?

9

Co to tak naprawdę znaczy „stawiać granice” w relacjach z nastolatkami? Po co one są?

9

Jak wspierać młodych ludzi w poszukiwaniu oraz odkrywaniu tożsamości i orientacji seksualnej?

9

Co i dlaczego się zmieniło wraz z wejściem dziecka w dojrzewanie?

9

Jak budować odpowiedzialność osobistą młodych oraz chęć wnoszenia wkładu w życie wspólnoty rodzinnej?

9

Jak odejść od walki i kontroli na rzecz współpracy i dialogu?

9

Jak budować w rodzinie przestrzeń akceptacji i wzajemnego zrozumienia?

9

Jak zadbać o siebie i cieszyć się życiem z osobą nastoletnią?

Podczas 8 dni warsztatów online będziemy: 

Rozmawiać o naszych – matek i ojców – wyzwaniach, uczuciach, potrzebach, wątpliwościach –po to, by lepiej siebie zrozumieć i wzajemnie wzmocnić.

Odkrywać na czym polega dorastanie z nastolatkiem, jak zmienia się rola rodzica wraz z wchodzeniem dziecka w wiek nastoletni i jakie niesie to ze sobą konsekwencje, jeśli chodzi o nasze rodzicielskie nastawienie, komunikację i zachowania.

Przyjrzymy się też najnowszym badaniom z zakresu neurobiologii, by zrozumieć, co w okresie dojrzewania dzieje się w mózgach i układach nerwowych naszych dzieci oraz jak to się przejawia w codziennych kontaktach i zachowaniach nastolatków.

Zajrzymy do świata empatii i potrzeb, poznamy założenia NVC i przyłożymy je do relacji ze sobą oraz z młodym człowiekiem.

Poszukamy głębszych sensów, potrzeb i uczuć naszych dzieci w ich trudnych dla nas komunikach i zachowaniach, bo jak powiedział Marshall Rosenberg, twórca Porozumienia Bez Przemocy, poprzez wszystko, co ludzie mówią i robią, starają się wyrazić albo „proszę”, albo „dziękuję”.

Przećwiczymy konkretne narzędzia komunikacji wg podejścia NVC by empatycznie podchodzić do siebie i nastolatków oraz iść w kierunku współtworzenia relacji dającej radość i rodzicom, i dzieciom.

Porozmawiamy o stylach przywiązania i będziemy doświadczać różnych ćwiczeń, medytacji, sposobów integrowania mózgu i budzenia prawej półkuli oraz aspektu rezonującego towarzysza, by bardziej świadomi siebie i wyposażeni w narzędzia budować bezpieczną więź z nastolatkiem.

Zbudujemy podręczną apteczkę samopomocy rodzica nastolatka, wypełnioną sposobami dbania o siebie, by mieć wewnętrzne zasoby do wspierania młodych ludzi.

Zadbaj o relację ze swoim nastolatkiem

Jeśli jesteś zainteresowana/y Akademią Rodzica:
Dorastać z nastolatkiem” w najbliższej edycji, zapisz się na listę zainteresowanych.
Poinformujemy Cię jak tylko pojawią się szczegóły kolejnej edycji. 

Do zobaczenia w przestrzeni akceptacji, inspiracji i wzajemnego wspierania się – na warsztatach „Dorastać z Nastolatkiem”! 

Aneta i Asia 

 
Jeśli masz pytania napisz do nas: 

Zależy nam, by każdy kto widzi sens w tym warsztacie i chce wziąć w nim udział, mógł mieć taką możliwość. Jeśli przed rejestracją wstrzymują Cię finanse, napisz do nas, a wspólnie poszukamy rozwiązania uwzględniającego Ciebie i nas.