Sprawdź to!

Process Communication Model® (PCM®)

JAK coś mówimy, jest tak samo ważne,
a czasem nawet ważniejsze, niż CO mówimy.”
Taibi Kahler

Komunikacja to więcej niż słowa. Od naszej intencji dużo zależy, a jednocześnie bardzo istotna jest również dynamika wypowiedzi i sposób nadania komunikatu.
Jak mówić, aby zostać dobrze zrozumianym i przekazać treści zgodnie z naszą intencją? Kompleksową odpowiedź na to pytanie daje Process Communication Model®.

Zobacz

Czym jest Process Communication Model® (PCM®)

Process Communication Model® (w skrócie PCM®) to niezwykle skuteczne narzędzie psychometryczne wspierające jakościową komunikację ze sobą i z innymi. PCM®, poprzez dobór adekwatnego kanału komunikacji, stylu komunikacji oraz poprzez rozpoznanie charakterystycznych dla danej osoby potrzeb psychologicznych i sekwencji stresu, pomaga zadbać o relacje i skuteczną komunikację.

 

Kim jest twórca PCM®

Jego autorem jest dr Taibi Kahler, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, analityk transakcyjny, doradca i pisarz. Kahler otrzymał nagrodę naukową im. Erica Berne’a za odkrycie profilu osobowości opisanego w PCM®. Warto nadmienić, że model PCM® przez 20 lat był wykorzystywany przez NASA w procesie rekrutacji i szkolenia astronautów. Obecnie model stosuje się głównie w rozwoju osobistym oraz biznesie w obszarze zarządzania, komunikacji, motywowania i rozwiązywania konfliktów.

warto wiedzieć

PCM® i 6 typów osobowości

Process Communication Model® pomaga lepiej poznać swoje potrzeby psychologiczne i preferencje w zakresie komunikacji, by z miejsca, w którym mamy dostęp do swoich zasobów, wchodzić w relacje z innymi. Daje konkretne sposoby na to, na co zwracać uwagę i o co zadbać, by zamiast nieporozumień dogadywać się z innymi uwzględniając potrzeby każdej ze stron, a także jak przeciwdziałać wchodzeniu w automatyczne sekwencje stresu oraz jak z nich wychodzić.

Model wyróżnia 6 typów osobowości, które każdy z nas ma w sobie, tylko w różnym układzie i natężeniu. Oznacza to, że mamy swoją strukturę osobowości złożoną z 6 odrębnych typów, ułożonych w indywidualnej dla danej osoby kolejności. Twórca modelu zaproponował metaforę pięter i domu do opisania kolejności typów osobowości.

Każdy z typów osobowości wiąże się z określonymi mocnymi stronami, potrzebami, motywatorami, z sekwencją stresu, a także ma preferowaną percepcję oraz styl interakcji i kanał komunikacji.

Jeden z typów osobowości jest naszym głównym typem – “bazą”. Kiedy znajdujemy się w zasobach to korzystamy z “bazy”. Jest też profil, który nazywamy “fazą” i to on odpowiada m.in. za nasze reakcje stresowe, motywacje i potrzeby psychologiczne.

Znając swoją i innych osób “bazę” oraz “fazę” łatwiej zadbać o jakościową komunikację, ponieważ możemy dostroić:

9

styl komunikacji do “bazy” – w oparciu percepcję i preferowany kanał komunikacji

9

sposób motywacji do “fazy” – w oparciu o najbardziej aktywne potrzeby psychologiczne

Każdy z typów ma specyficzne motywatory, charakteryzujące się różnicami w silnych stronach, potrzebach psychologicznych, percepcjach i ulubionych kanałach komunikacji. Rozpoznanie tych różnic jest kluczowe dla:

9

nawiązania połączenia w komunikacji

9

motywowania

9

rozwiązywania konfliktów

9

zarządzania zespołami

9

zarządzania stresem

w jaki sposób

PCM®pomaga w relacjach osobistych i zawodowych

W relacjach osobistych i zawodowych im więcej mamy jasności, co do naszej struktury osobowości (potrzeb, mocnych stron) oraz im więcej mamy informacji na temat struktury osobowości drugiej osoby (jej mocnych stron, preferencji do kanałów komunikacji czy stylów interakcji), tym łatwiej uniknąć nieporozumień i zadbać o jakościową komunikację, gdzie komunikat nadany zgodny jest z komunikatem odebranym.

W ciągu życia, w różnym stopniu rozwijamy cechy każdego z 6 typów osobowości, a żaden z typów nie jest lepszy lub gorszy, mniej lub bardziej pożądany. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, pozytywne cechy oraz ujawniające się podczas stresu negatywne zachowania.

Względna ilość energii dostępnej na każdym piętrze osobowości pokazuje, jak długo dana osoba może komfortowo akceptować i absorbować dynamikę tego typu osobowości. Energia mówi nam o tym, ile zasobów kosztuje nas korzystanie z danego piętra komunikacji – czy robimy to bezwysiłkowo, czy może jednak jakiś typ osobowości jest dla nas w danym momencie wyzwaniem.

Kiedy toczymy dyskusję na ważny dla nas temat, jesteśmy bardziej skłonni pozostać na pierwszym – tj. bazowym – piętrze naszej struktury osobowości i filtrować sytuację przy pomocy naszej najsilniejszej percepcji.

Moi Klienci o
Process Communication Model®

„Jeśli szukasz dobrego pomysłu na rozwój osobisty lub rozwój zespołu z ręką na sercu polecam szkolenie dotyczące PCM, prowadzone przez Joannę Marczyszyn-Berendt i Iwonę Bobrowska-Budny.

Szkoliłam się przez ponad 20 lat korzystając z różnych metodologii a nawet z niektórych metod sama szkoliłam, dlatego jestem dość wymagająca a przy tym ciekawa, co nowego może wnieść rozwijająca się wiedza o funkcjonowaniu człowieka i zespołów. PCM zdecydowanie wnosi dodatkową jakosć. Jest to koncepcja, którą w mojej opinii można używać i w biznesie i w życiu prywatnym, zarówno w stosunku do pojedynczych osób jak i współpracujących zespołów. Korzysta z niej NASA, co dla wielu osob podejmujących decyzje może być dodatkową rekomendacją. Do wartosci samej metody dochodzi niezwykła jakość – kompetencje trenerskie, otwarta atmosfera, poczucie humoru i efekt flow wspierajacy koncentracje na zdobywaniu wiedzy jaką wprowadzają trenerki pracując z grupą. Obie mają olbrzymie doświadczenie w pracy z ludźmi, wiele sukcesów na swoim koncie, natomiast dla mnie najważniejsze jest to, zę rozbudziły we mnie gotowość do nauki i do pogłębienia metody, którą zaczełam od razu wdrażać w swoim życiu.

Małgorzata Gutowska-Sulik,
Senior Brand Manager, GSK Commercial

„Joannę do czasu szkolenia z PCM jedynie czytałam, na FB na jej stronie, w książkach i już wtedy wydała mi się Babką, która wie o co w człowieku chodzi. Spotkanie w realu, na szkoleniu z poznania siebie zgodnie z modelem PCM stało się namacalnym potwierdzeniem tego co przeczuwałam. Wytrychem do wspólnych konwersacji i do dziś trwających dyskusji okazała się niebywała elastyczność, umiejętność Asi jeśli chodzi o wyczucie mojej energii, nastroju, postawy czy dyskomfortu a przede wszystkim umiejętność dostosowania się do moich oczekiwań jako kursantki i człowieczycy. Emanująca akceptacja do drugiej osoby, ogrom wiedzy na temat relacji i komunikacji człowiek-człowiek w połączeniu z wiedzą z zakresu PCM w wykonaniu Joanny polecam wszystkim, którzy chcą przestać się zastanawiać dlaczego czują tak a nie inaczej, dlaczego postępują tak a nie inaczej, czemu inni widzą mnie tak a nie inaczej. Asiu, w szczególności dziękuję za rozmowy na temat „jeżdżenia windą”, dobrze być zrozumianym.”

Monika Kidzińska Menadżerka,
Mentorka, Coachka

„Raport PCM tym różni się od innych narzędzi psychometrycznych, które zwyczajowo wykorzystuje się w biznesie, że daje znacznie więcej możliwości do pracy indywidualnej, jak i w kontekście umacniania zespołów. Odpowiada zarówno na pytania jak się lepiej porozumieć, jak i wskazuje, co jest głębiej, z czego to wynika i co można zrobić, żeby nasz kontakt z innymi odbywał się w szeroko rozumianym dobrostanie – człowieka, zespołu, organizacji. I wciąż na rzecz efektywności! Jednak raport raportem, ale to dopiero omówienie go z Joanną – w empatycznym kontakcie, zrozumieniu, z nastawieniem na cel – jest tym, co niesie ogromną wartość i co zarówno z serca, z głowy, jak i z praktyki – polecam!” 

Joanna Kucharska
HR & Communication Subject Matter Expert

 

„Z PCM skorzystałem z uczuciem niepewności. Zaufałem ludziom, którzy uczyli mnie podejścia NVC. To zaufanie mogę podsumować słowami: „Było warto!”
The Process Communication Model to miara na którą patrząc wszyscy możemy skorzystać.
To podejście ułatwia zrozumienie innych i odnalezienie sposobów jak dotrzeć do ich pokładów siły i spełnienia. Już przed PCM miałem zrobione testy Gallupa czy FRIS. Jednak PCM dodał mi zupelnie inna perspektywę. PCM w połączeniu z NVC oraz testami Gallupa czy FRIS daje pełny obraz każdego z nas. Szczególnie umysłom analitycznym, ale zmagającym się z wyzwaniami społeczno-kulturowymi daje narzędzie, które otwiera inną perspektywę na ludzi którzy są obok nas. PCM pomaga w życiu zawodowym, ale także prywatnym.
PCM ułatwia dostosowanie naszych form komunikacji i zakresu komunikacji z innymi.
To tak proste, a jednak nie łatwe. ” 

Leszek Giza,
przedsiębiorca projektujący strategie dla organizacji

 

„PCM OPINIA PCM to najlepsze narzędzie psychometryczne jakie do tej pory zrobiłam. W mojej subiektywnej ocenie (nie jako specjalistki) jest to połączenie GALLUPA i REISS Motivation Profile. Ale to i tak nie jest wszystko. Ten test daje wgląd w dużo głębsze warstwy. Po dwóch dniach warsztatów poświęconych na omawianie profilu wciąż czuje niedosyt. Z wynikami tego testu można pracować spokojnie jeszcze tygodniami. Odkrywać warstwa po warstwie siebie. Po to by lepiej poznać siebie. Aby być bliżej siebie. Jako PCM-owy Analityk mogę również śmiało przyznać ze kontekst przyczynowo- skutkowy jest pokazany w sposób bardzo logiczny. A pokazując wynik tego testu np. swojemu partnerowi – dajesz mu niejako instrukcje obsługi siebie. Twój partner dokładnie będzie wiedział co ma robić kiedy Ty jesteś w stresie. Bardzo życiowe narzędzie ? No i w końcu prowadzące! Najlepsze z najlepszych. Absolutnie bez dwóch zdań. Wspaniałe się dopełniają swoją charyzmą i interpretacją problemu. Joanna jako prekursorka NVC w Polsce, z którą miałam przyjemność i zaszczyt pracować również 1:1 potrafi w sposób czuły, jednakże konkretny przekazać Ci sposoby na „rozegranie dramatów”. To jest bardzo cenna wiedza, którą można na tych warsztatach czerpać garściami. Żadne Twoje pytanie nie zostanie bez odpowiedzi. Ważne jest w mojej ocenie interpretować swoje wyniki z najlepszymi, bo ten test potrafi odmienić życie. I dlatego właśnie polecam szkolenie PCM z Iwoną i Asią. ” 

Agnieszka Niedobylska
Strażaczka z zawodu. Trenerka. Edukatorka. Przedsiębiorczyni.

 

Zastanawiasz się…

Co zyskasz dzięki znajomości swojego PCM®?

Rozpoznasz swoje potrzeby i łatwiej będzie Ci dbać o ich zaspokojenie

Zyskasz świadomość swojej sekwencji stresu i możliwość przeciwdziałania jej aktywności

Nauczysz się skutecznie komunikować z ważnymi dla Ciebie osobami: rodziną (np. partner(ka), dzieci), współpracownikami, z klientami

Zyskasz wiedzę, która umożliwi Ci zareagować adekwatnie na stres u innych i zminimalizować powstające napięcie

Nauczysz się budować efektywne relacje w domu, pracy i gdzie tylko zechcesz

Jeśli zainteresowało Cię podejście PCM® to zapraszam do kontaktu

Proces PCM® , który oferuję wygląda następująco:

1. wypełnisz kwestionariusz online
(zarezerwuj sobie na to 45 minut, kwestionariusz jest dostępny również w j. polskim)

2. następnie umówimy się na dwugodzinną sesję informacji zwrotnej w trakcie, której otrzymasz:

9

obszerny raport „Klucz do mojego profilu”, który wyczerpująco omawia każdą pozycję Twojego profilu oraz zawiera indywidualny plan działania

9

dwustronicowy profil osobowości z określeniem percepcji, mocnych stron, stylu interakcji, części osobowości, kanałów komunikacji, preferencji środowiska pracy, potrzeb psychologicznych, motywatorów, sekwencji stresu

9

opcjonalnie za dodatkową opłatą: raport PCM® Leadership lub/i raport PCM® Sales określający: styl sprzedawcy i/lub liderski mocne strony, motywacje, sekwencje stresu i pułapki

Umówmy się

Wypełnij formularz, aby skorzystać z Process Communication Model®. Odezwę się do Ciebie w ciągu 48 godzin, aby ustalić najwygodniejszy dla Ciebie termin i wariant usługi najpełniej odpowiadający Twoim potrzebom.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zobacz także: Szkolenie Zarządzasz komunikacją, zarządzisz konfliktem – Process Communication Model®