porozumienie bez przemocy

Sprawdź to!

Porozumienie bez Przemocy (NVC)

Zrozumieć potrzeby drugiej osoby nie oznacza rezygnacji ze swoich własnych. Oznacza natomiast okazanie drugiej osobie, że jesteś zainteresowany zarówno swoimi, jak i jej potrzebami.

 

Marshall B. Rosenberg

Porozumienie bez Przemocy jest dla Ciebie, jeśli:

9

Zastanawiasz się jak mówić, by inni Cię słuchali?

9

Szukasz sposobu jak radzić sobie ze złością i silnymi emocjami?

9

Chcesz poznać sposoby, by skutecznie i z dbałością o relację rozwiązywać konflikty w zespole lub w grupie (rodzina, przyjaciele, etc.)?

9

Masz dość bycia w roli ofiary, obwiniania innych lub bycia osobą obwinianą i zamiast szukać winnych czy pakować się kolejny toksyczny związek chcesz stanąć po swojej stronie?

Zobacz

Czym jest Porozumienie bez Przemocy (NVC)?

Słowa mogą zwiększać szansę na wzajemne usłyszenie siebie, mogą nas też od siebie oddalać. Mają moc zmieniania nas i świata wokół nas. Konflikty mogą być niechciane i trudne, a mogą też być okazją na wspólne budowanie i realizowanie celów.

By dogadać się z innymi, pokazywać swoje granice i zapraszać do ich respektowania kluczowe jest, aby najpierw zadbać o siebie, zyskać świadomość swoich uczuć i potrzeb oraz realnie brać je pod uwagę.

Porozumienie bez Przemocy to zaproszenie do sprawdzania:

Co jest we mnie i w Tobie żywe

Co jest dla nas tak naprawdę ważne

Jak możemy życie i współpracę uczynić efektywniejszymi oraz piękniejszym

Jak możemy stać się bardziej uważnym na drugiego człowieka

NVC zaprasza nas do przyglądania się sobie i intencji z jaką chcemy rozpoczynać komunikację z innymi. Czy naszą intencją jest stawianie na swoim, wyciąganie konsekwencji, szukanie winnego, pouczanie? Czy raczej chcemy dialogu, szukania rozwiązań uwzględniających obie strony (win-win), szczerości, zaufania i jakościowej relacji?

Porozumienie bez przemocy Joanna Berendt

Celem Porozumienia bez Przemocy nie jest zmienianie ludzi ani ich zachowań wyłącznie po to, żeby postawić na swoim; metoda ta służy tworzeniu związków opartych na szczerości i empatii, dzięki którym mogą w końcu zostać zaspokojone potrzeby wszystkich zainteresowanych

Marshall B. Rosenberg

W czym pomoże Ci Porozumienie bez Przemocy?

9

Zrozumieć, co zwiększa szanse na porozumienie, a co utrudnia dialog

9

Dowiesz się, jakie są cztery kluczowe komponenty w komunikacji stawiającej na wypracowanie rozwiązania uwzględniającego wszystkich

9

Jak mówić, by być usłyszanym? Jak słuchać, by usłyszeć

9

Zrozumieć, co może stać za „trudnym komunikatem”, czy krytyką i jaka jest dynamika trudnych rozmów

9

NVC pokaże Ci jak wyjść z “przeciągania liny” w kierunku porozumienia

9

W budowaniu współpracy i efektywnej komunikacji w zespole, rodzinie, szkole czy grupie przyjaciół

osobiście

Moje podejście do Porozumienia bez Przemocy

Od 2014 roku jestem trenerką certyfikowaną przez The Centre for Nonviolence Communication. Moimi nauczycielami i nauczycielkami byli: m.in Eva Rambala, Ian Patey, John Kinyon, Ike Lasater, Miki Kashtan, Sarah Peyton, Anna Mills, Ewa Orłowska.

Dla mnie, podobnie zresztą widział to Marshall B. Rosenberg., NVC nie jest metodą, Porozumienie stanowi dla mnie podejście do siebie i innych, to sposób patrzenia na relacje z uważnością na człowieka i zwracanie uwagi na piękno jego potrzeb kryjących się za słowami i działaniami.

W swojej pracy opartej na Porozumieniu bez Przemocy zapraszam na sesje indywidualne, mediacje, szkołę coachingu opartego na empatii, szkolenia, warsztaty (stacjonarne i online), studia podyplomowe .

Marshall B. Rosenberg i Porozumienie bez Przemocy

Porozumienie bez Przemocy opracował Marshall B. Rosenberg, amerykański psycholog (1934-2015). Marshall na drugie imię miał Bertram i podobno wolał być nazywany Marshallem B. Rosenbergiem.

Rosenberg był nauczycielem empatycznej komunikacji, charyzmatycznym liderem oraz działaczem na rzecz pokoju na świecie. Swoją misję szerzenia pokoju realizował m.in. poprzez bycie mediatorem w regionach objętych konfliktami zbrojnymi (np. mediował konflikt Hutu i Tutsi w Rwandzie). Pracował w 60 krajach i w różnych środowiskach takich jak sektor polityczny, biznesowy, edukacja czy branża związana opieką medyczną.

Duży wpływ na Marshalla miała jego relacja z profesorem Hakeem oraz nauki Carla Rogersa. Rosenberg w swoich działaniach szukał sposobu, by wspierać relacje, organizacje i szeroko rozumiane społeczności w budowaniu świata dialogu i uważności na siebie i innych jednocześnie. Odszedł od oceniania i etykietowania na rzecz empatycznej obecności, autentyczności i szczerości w relacji, przyglądania się potrzebą stojącym za działaniami każdego z nas.

Chcesz sprawdzić czy porozumienie jest dla Ciebie? Zapraszam na kurs online “Wprowadzenie do NVC” lub do wybrania książki z zakresu NVC albo posłuchania podcastu “Kwadrans z empatią w biznesie”.

Jeśli zainteresowało Cię Porozumienie bez Przemocy, to zapraszam do kontaktu

Wypełnij formularz, aby skorzystać z sesji w duchu Porozumienia bez Przemocy. Odezwę się do Ciebie w ciągu 48 godzin, aby ustalić najwygodniejszy dla Ciebie termin. 

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych