Chwila dobra dla siebie

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Po zimowych miesiącach, w których wszystko nieco “zamarza”, natura rozpoczyna nowy cykl życia, a my jako ludzie wracamy do zwiększonej aktywności. Chciałabym Cię zachęcić, aby wykorzystać tę wiosenną energię do przyjrzenia się temu, na ile jesteś zadowolon_ z życia. Czy w pędzącej codzienności dostrzegasz i uwzględniasz swoje potrzeby? Czy udaje Ci się je brać pod uwagę w domu, pracy, w czasie wolnym?

Kwadrans z empatią

Zapraszam Cię do podarowania sobie “empatycznego kwadransa”. Jak to zrobić? Znajdź spokojne miejsce, w którym czujesz się przyjaźnie i bezpiecznie. Spraw sobie drobną przyjemność, na przykład zaparz ulubioną herbatę, przygotuj kawę lub zaopatrz się w inny napój (mi często przy moim “empatycznym kwadransie” towarzyszy jaśminowa herbata). Warto zaopiekować się również swoimi zmysłami poprzez zapalenie świeczki, otulenie się kocem albo wygodne zapadnięcie się w ulubiony fotel. Cokolwiek wybierzesz – pamiętaj, że ten kwadrans jest dla Ciebie więc najważniejsza jest Twoja wygoda.

Przyjrzyj się Twoim potrzebom i uczuciom

Usiądź zatem wygodnie z listą potrzeb i uczuć NVC. Jeśli nie masz listy pod ręką to możesz ją pobrać tutaj a następnie wydrukować. Proponowałabym mieć przy sobie długopisy w dwóch różnych kolorach.. Na liście potrzeb zaznacz jednym kolorem potrzeby, które masz już zaspokojone, a drugim – te, które wymagają zaopiekowania. Zastanów się, które zaznacza Ci się łatwiej? Czy ilość potrzeb zaspokojonych i niezaspokojonych jest podobna? Następny krok polega na zaznaczeniu przynajmniej jednej tzw. “potrzeby kluczowej” – zarówno spośród tych, które zaznaczył_ś jako zaspokojone jak i tych niezaspokojonych. Wybierz tyle potrzeb ile potrzebujesz – w końcu to Twoje życie i Twoje potrzeby. Do każdej z wybranych “potrzeb kluczowych” poszukaj odpowiedzi na poniższe pytanie:

…Jakie emocje są we mnie podczas kontaktu z tą konkretną potrzebą?

Wsłuchanie się w swoje ciało na pewno pomoże Ci namierzyć to co czujesz. Możesz zamknąć oczy, ale nie musisz. Najważniejsze to, aby Twoje “wewnętrzne oko” było uważne na wskazówki płynące z Twojego ciała. Towarzyszyć Ci może również lista uczuć, którą znajdziesz tutaj.

Czas na prośbę

Gdy masz już kontakt z potrzebami i uczuciami to jaką możesz mieć prośbę do siebie? Prośbę, która z jednej strony byłaby konkretna a z drugiej strony byłaby krokiem w kierunku dbania o siebie i swoje potrzeby? Co chcesz zrobić? Kiedy możesz się tym zająć? Czego będziesz potrzebować, aby zrealizować prośbę? Co może Cię w tym wesprzeć?

Mikro-chwile dobra

Tempo współczesnego świata jest bardzo szybkie, dlatego warto, abyśmy regularnie obdarowywali się mikro-chwilami dobra, które zwiększą nasz dobrostan i zadowolenie z życia. Szczęście tkane jest przez nas dzień po dniu, dlatego tak ważna jest pamięć o czułości dla samej/samego siebie. Jestem w nieustannym zachwycie nad wartością, ale i też kruchością naszego życia. Staram się przede wszystkim pamiętać o tym, że każd_ z nas ma tylko jedno życie, dlatego zapraszam Cię, aby świadomie i z uważnością z niego korzystać.

Jeśli w trakcie “empatycznego kwadransa” pojawią się w Twojej głowie myśli takie jak: “ale ja teraz nie mam czasu”, “nie dam rady jeszcze dbać o siebie”, “może kiedyś…”. to otul je proszę ciepłym szalem empatii i zastanów się czy są one o tym, że jest ci bardzo trudno ze względu na obowiązki i naprawdę ciężko Ci wyobrazić sobie dodanie czegoś nowego do zrobienia – nawet jeśli wiesz że to dla Ciebie ważne i dobre?

Czy potrzebujesz uznania tego, że teraz jest tak trudno sprawnie żonglować wszystkimi zadaniami, terminami, celami, marzeniami, a przy tym cieszyć się z codzienności – nie wspominając już o pielęgnowaniu w sobie wewnętrznej lekkości?

Być może nie od razu uda Ci się chwycić ster Twojego życia w ręce i i wprowadzić zmiany. Jednocześnie ja lubię celebrowanie mikro-chwil i podarowywanie ich sobie, dlatego chciałam się z Tobą podzielić tą praktyką, bo może i Tobie przypadnie ona do gustu. Zarówno Tobie, jak i sobie życzę by wokół nas rozkwitało dobro, ciepło, życzliwość.

A na sam koniec – apropo małych kroków w kierunku życzliwości dla siebie – bardzo polecam medytację “Jednej komórki” z książki Sarah Peyton nagraną przez wydawnictwo CoJaNaTo https://www.youtube.com/watch?v=g0MNF6b1S1E. Może słuchanie jej będzie na ten moment Twoim mikro-momentem dobra dla siebie?